TUNINGOVÉ PŘÍSLUŠENSTVÍ A DÍLY

Nabízíme Vám příslušenství renomovaných výrobců:


BOV - „blow – off value“, nebo „pop – off value“

Co je to BOV? (přetlakový ventil)

Je to odpouštěcí ventil aktivovaný podtlakem. Jeho funkcí je odpuštění přetlaku vznikajícího mezi výtlakem turbodmychadla a škrtící klapkou při ubrání plynu (např. při řazení). Tento přetlak velmi negativně působí na lopatky kola kompresoru – to je jednak tímto přetlakem brzděno a turbodmychadlo se dostává do režimu pumpáže (nalevo od křivky kritického růstu tlaku – tzv. surge line), což vede ke snížení životnosti turbodmychadla.

Při ubrání plynu vznikne za škrtic klapkou (v sacím traktu) podtlak, který aktivuje BOV. Poklesem přetlaku nedojde k brzdění rotoru, což má za následek rychlou odezvu (responze) motoru vlivem rychlého nástupu turbodmychadla po přidání plynu.

Existují 2 typy BOV

Atmosférické

Přetlak se odpustí do atmosféry.

Recirkulační

Tzv. „plumb back“ – přetlak jde zpět před turbodmychadlo - jedná se o uzavřený systém vhodný např. pro offroad, kdy nehrozí poškození průnikem nečistot a bláta přes BOV, musíme ale oželet „tunery“ tolik žádaný zvukový efekt.

Obtokový ventil - wastegate

Co je to Wastegate ventil?

Wastegate je ventil, který řídí množství výfukových plynů z motoru na turbínu turbodmychadla. Řízením rozdílu tlaků nad a pod membránou ventilu ovládáme pohyb ventilu a tím otáčky rotoru, potažmo plnící tlak. Většina sériově vyráběných turbodmychadel má interní wastegate, ale pro tuning s výkonovou hranicí od 400 HP je doporučován externí a to především z důvodu větší průchodnosti, tuhosti pružin a přesnější ovladatelnosti.

Neplatí pro řadu turbodmychadel EFR.

Existují 2 typy wastegate

Externí

Interní

Volejte zdarma zelenou linku 800 10 10 55
Pošlete poptávku